Gyepápolás

2021.04.12

Hasznos tippek és tanácsok a szép gyepért.


A talaj előkészítése a vetés előtt

A vetés előtt fontos, hogy kellő időt szánjunk a talaj előkészítésére. A gyep az optimális növekedéshez jó minőségű homokos talajréteget vagy speciális gyepföldkeveréket igényel 10-15 cm vegetációs vastagságban. Amennyiben a talaj tulajdonságai nem megfelelőek, javasoljuk 0-2 mm frakciójú folyami homok alkalmazását, melyet a talajjal kell összekeverni.


A fűmag elvetése

Távolítsunk el minden egyéb nem kívánatos anyagot, elsősorban a kődarabokat.
Vízszintesen egyengessük el talajt. A talaj betöltését földkeverékkel vagy a jó minőségű földdel fokozatosan végezzük, hogy később ne essen szét az alaptalaj. A földkeverék megfelelő magasságának elérésekor azt egyengessük el és alaposan öntözzük meg (javasolt mennyiség: 20 l/m²). Ellenőrizzük, hogy a talaj nem esik-e össze és nincsenek benne apró egyenletlenségek.


  • A fűmag tavaszi vetése:
Az esőzéseknek köszönhetően ez az időszak rendkívül alkalmas a fűmag vetésére, mivel azok segítik a gyep fejlődését és növekedését. Kisebb kockázatot jelentenek az időnként fellépő magas hőmérsékletek. Magasabb hőmérsékletek esetén biztosítani kell a megfelelő öntözést a csírázó fű kiszáradásának megelőzésére.


  • A fűmag nyári vetése:

A nyári időszak kockázatos, ezért közvetlenül a vetés után biztosítani kell a megfelelő mértékben a rendszeres öntözést a gyep csírázásának és növekedésének teljes időszaka során.


  • A fűmag őszi vetése:

Az őszi időszak a gyakori esőzéseknek és a még aránylag magas hőmérsékleteknek köszönhetően alkalmas a gyep kialakítására. Kisebb kockázatot jelenthet a száraz őszi időszak, mikor azonban a talajnak megfelelő nedvességet kell biztosítani. A vetést követően használjunk magasabb nitrogén- és foszfortartalmú műtrágyát a gyep gyors növekedésének elősegítéséhez, hogy az jól felkészüljön a telelésre.

A gyep öntözése

A helyes öntözés alapelvei a következők:
  • Az öntözés időpontja - a reggeli órákban
  • Mennyiség - nagyobb vízmennyiség heti három alkalommal
  • A gyep által igényelt heti vízmennyiség: 20-30 l / m² az évszaktől függően


Öntözés a vetés után:

A víz mennyisége eltér a már begyepesített területek öntözésénél használt mennyiségtől. A vetés után a gyepet kevés vízzel és rövidebb időközönként, pl. napi 5x alkalommal kell megöntözni. Ez által megfelelő nedvességet biztosítunk a vetőmagnak és a csírának. Egyszeri nagyobb vízmennyiség esetén fennáll a veszélye, hogy a vetőmag kimosódik, és a vízmennyiség ezért ebben a fázisban nem hatékony.

A gyep öntözése a vegetáció során:


Visszatérünk ahhoz a modellhez, mikor a vizet heti 3x alkalommal, nagyobb mennyiségben kell adagolni. Magas hőmérsékletekkel járó időszak esetében javasolt kisebb mennyiségű vízzel öntözni a reggeli órákban, valamint azokon a napokon, mikor öntözés egyébként nincs tervezve.

Trágyázás:


Minden gyepnek tápanyagokra van szüksége a növekedéshez, melyek segítik minőségét, regenerálódását és növekedését az egyes időszakokban. A trágyák fajtái és az ügyfél elképzelései, illetve a gyep igényei szerint különböző trágyázási módok lehetségesek.


  • Évi 1x alkalommal való alkalmazás

Csak évi egy alkalommal, a tavaszi időszakban szeretné trágyázni a gyepet? Akkor válasszon olyan hatóanyagú trágyát, amely egyszeri alkalmazással olyan tápanyagokat juttatunk be, melyeket a gyep egész évben fel tud használni. Ennek előnye, hogy a tavaszi alkalmazás után már nem kell további trágyázással törődnünk, és biztosítva vannak a gyep növekedéséhez szükséges tápanyagok.


  • Évi 2x alkalommal való alkalmazás

További lehetőséget jelent az éves trágya kombinációja őszi trágya hozzáadásával, mely biztosítja a gyep jó telelését a téli időszakban. Ezzel egyúttal segítjük a gyep gyors újbóli növekedését a tavaszi időszakban.


  • Évi 3x alkalommal való alkalmazás

A gyep szempontjából a legoptimálisabb változat a különböző trágyák alkalmazása, melyek tápanyag-tartalma a gyep szükségleteihez igazodik az egyes évszakokban. A tavaszi trágya intenzív növekedést indít be a gyepnél, a nyári trágya megfelelő ellenállóképességet biztosít a magas hőmérsékletekkel és stresszhatásokkal szemben, melyeknek a gyep ebben az időszakban gyakran ki van téve. Az őszi trágya biztosítja a gyep jó telelését a téli időszakban, valamint a növekedés gyors újraindulását tavasszal.


A gyep kaszálása:

Mitől lesz szép a gyepünk? A már említett tényezőkön kívül, mint pl. a fűmagkeverék kiválasztása, a megfelelő vetés, trágyázás és öntözés mellett rendkívül fontos, hogy a gyepet rendszeresen kaszáljuk, mégpedig éles minőségi kaszák segítségével. A gyep magasságát a gyepkeveréktől és igényeinktől függően választhatjuk meg. A kaszálás átlagos javasolt magassága 3 - 3,5 cm. Kaszáláskor mindig max. 1/3-val csökkentsük a gyep magasságát, hogy ne károsítsuk a gyepet. Ha kaszálás után megsárgul a gyep, akkor túlságosan rövidre vágtuk annak magasságát. Amennyiben a szárvégek roncsolódtak és kiszáradnak, tompa a kasza kése, és azt meg kell köszörülni. Mindkét típusú kasza esetében (orsós, rotációs) a vágás minősége a késélességtől függ. A levágott füvet minden kaszálás után ajánlott összegyűjteni.

A gyep szellőztetése:

A gyep szellőztetését évi 2x alkalommal - tavasszal és ősszel - javasoljuk elvégezni. Ennek a beavatkozásnak köszönhetően csökkenthetjük az elhalt, ill. öreg rétegek mennyiségét a gyep felszíni részén. Ezzel a tisztítással továbbá segítjük a levegő aktív áramlását, a tápanyagok bejutását a gyökérzetbe, valamint a megfelelő vízszállítást. Az ajánlott szellőztetési mélység 3 - 4 mm között van. A szellőztetés előtt a gyepet le kell vágni. Ezt követően javasoljuk a Pree-seed műtrágya alkalmazását, mely a gyepnek a regenerációt és a gyökérrendszer növekedését segítő tápanyagokat biztosít.

Kétszikű gyomok kiirtása szelektív gyomirtókkal

A szelektív gyomirtók kétszikű gyomok ellen használható rendszerkészítmények. Alkalmazásukkor a szelektív gyomirtók hatóanyagai a gyökerekbe, szárakba, hajtásokba kerülnek, ami a gyepen előforduló nem kívánatos növények kiirtását eredményezi. A szelektív gyomirtók a kétszikű gyomoknál a levelek és a szárak deformálódását idézik elő, majd ezt követően a teljes növény kipusztulását eredményezik.
Az alkalmazást 15-25°C hőmérsékletnél ajánlott elvégezni.
Az alacsonyabb hőmérséklet lassítja a hatást, magasabb hőmérsékletnél pedig fennáll a gyep sérülésének veszélye.

Forrás: https://www.gardenboom.com/hu/gondoskodas-a-gyeprol/

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el